Особливості роботи технології зворотного осмосу засновані на мимовільному переході розчинника через напівпроникну мембрану за різної концентрації речовин. Центром такої системи буде спеціальна мембрана, що має мікропори, які не пропускають нічого, що перевищує обсяг молекул води – а це величезний обсяг забруднювачів, що знаходяться у водопровідній воді. Нові фільтраційні механізми та системи, що використовують принцип зворотного осмосу, можуть підключатися до водопровідної мережі, при цьому зібрані концентрати забруднювачів відразу ж вирушають у каналізацію.
Особливості та характеристика зворотного осмосу
Технологія функціонування осмосу полягає у вирівнюванні рівня вмісту концентрату у розчинах, розділених мембраною. У ній розміщені мікроскопічні отвори, які можуть подолати тільки молекули води. Якщо в одній з ємностей такого резервуара збільшити концентрацію домішки, в такому випадку рідина перетікатиме до моменту, поки щільність в обох ємностях не вирівняється.
Зворотний осмос діє навпаки. В даному випадку мембрана задіюється не для того, щоб вирівняти щільність рідини, а для збору вже чистої з одного боку, в той час як розчин з домішками залишається з іншого. Саме тому процес названий зворотним осмосом.
Переваги та недоліки технології
Системи зворотного осмосу, на жаль, недосконалі. Так, вони здатні впоратися не з усіма типами забруднювачів – наприклад, частки хлору менше молекул води. Крім цього, контакт з об’ємними частинками призводять до швидкого засмічення, внаслідок чого потрібна заміна мембрани.
Щоб цього не сталося, в установку зворотного осмосу включають ще кілька додаткових фільтрів, які мають підготувати воду – у так званому процесі підготовки. Мембрана розділяє підготовлену воду, яка проходить доочищення і надходить у накопичувальний бак. Розчин, у якому сконцентровані забруднення, зливається у каналізацію.
Схематично принцип дії механізму зворотного осмосу можна охарактеризувати так:
- Надходження рідини до фільтра попереднього чищення;
- Після цього вона пропускається через зворотний осмос і позбавляється залишків домішок;
- Вже в доочищеному вигляді вона відправляється в накопичувальний бак;
- Концентрований розчин із забруднювачем виливається в каналізацію;
- Чиста рідина надходить через спеціальний пристрій.
Ефективність зворотного осмосу в основному визначається властивістю та якістю мембран. Їхні основні характеристики – це:
- Селективність. Визначається як відсоткове відношення концентрації розчиненої речовини у вихідній та очищеній воді;
- Питома продуктивність – проникність мембрани, яка характеризується обсягом речовини, що минула, за 1 од. часу через од. поверхні;
- Конверсія – процентний рівень використання води.
Smart Water Group виділяє незаперечні переваги технології зворотного осмосу, такі як висока ефективність, відсутність необхідності задіяти велику кількість кислот та щілочі, простота та малогабаритність обладнання. До недоліків систем зворотного осмосу можна віднести лише високі вимоги до попереднього чищення.